Vodní nádrž Opatovice byla vytvořena na říčce Malá Haná a byla dokončena v roce 1972. Slouží jako zdroj pitné vody pro Vyškov a okolí.
Je zde sypaná hráz, u jejíž paty dosahuje voda do hloubky kolem 33 metrů. Díky Světovému dni vody bylo umožněno navštívit místa,
která jsou jinak očím veřejnosti skrytá.
České Budějovice je statutární město a správní metropole Jihočeského kraje.
Leží na soutoku řek Vltavy a Malše. Stav počtu obyvatel z roku 2015 čítá více než 93 tisíc.
Město nechal založit český král Přemysl Otakar II. V roce 1265. Dnes jsou České Budějovice osmým největším městem v ČR.
Lázeňské a rekreační město Třeboň se nachází v Jihočeském kraji v okrese Jindřichův Hradec. Počátky města se datují do poloviny 12. století.
V současné době (2015) zde žije přibližně necelých 9 tisíc obyvatel. Ve městě se nacházejí dvojí lázně. Bertiny lázně a Lázně Aurora.
Je zde též jeden z nejstarších pivovarů světa, pivovar Regent.
Schwarzenberská hrobka byla vybudována v letech 1874 až 1877. Najdeme ji jihovýchodně od rybníka Svět, necelé dva kilometry od centra Třeboně.
Hrobku založil Jan Adolf II Schwarzenberk na podnět manželky Eleonory. Je zde jedno ze zastavení naučné stezky Cesta kolem Světa.
Chmelový maják je součástí turistického centra: Chrám Chmele & Piva.
Chrám Chmele & Piva, je zábavný a poučný turistický komplex sahající svými kořeny do bohatých tradic žateckého chmelařského regionu.
Vyškov je moje rodné město, které se nachází v Jihomoravském kraji mezi Brnem a Prostějovem. Mezi turistické cíle bych uvedl především Zoopark a DynoPark.
Dále pak Muzeum letecké a pozemní techniky, které je na okraji města směrem na Pustiměř. Pro milovníky koupání pak Aquapark.
Kaple se nachází v obci Hamiltony, které byly založeny jako dominikální ves za biskupa Maximiliána hraběte Hamiltona (1761-1776).
Hamiltony náležely k vyškovskému panství. Obec se původně jmenovala Hamiltonky (1784). U kaple se nachází pramen Strachotínka.
Plzeň je metropolí Plzeňského kraje. Ze 170 tisíci obyvateli je čtvrtým největším městem u nás. Leží na soutoku řek Mže, Radbuzy, Úhlavy a Úslavy.
Tímto sloučením řek vzniká řeka Berounka. Historické jádro města tvoří obdélníkové náměstí Republiky. Od roku 1920 vévodí tomuto náměstí katedrála sv. Bartoloměje.
Plzeň se vyznačuje průmyslem a pivovarnictvím.
Plzeňský Prazdroj byl založen v roce 1842. V tehdejším pivovaru byla uvařena první várka spodně kvašeného ležáku Pilsner Urquell.
Pivovar vyváží své produkty do více než padesáti zemí světa.
Tábor je druhé největší město v Jihočeském kraji. Má 35 tisíc obyvatel a leží na řece Lužnici. Centrum města je památkovou rezervací a turisty láká především historií husitského hnutí.
Výlet na vyhlídku Belveder jsme spojili s návštěvou Pravčické brány a soutěsek v Hřensku.
Takže od soutěsek se vydáme ne do centra Hřenska, ale asi po sto metrech odbočíme doleva na Janov vzdálený cca4 km. Tam se dáme doprava na Arnoltice cca 3km kde opět
odbočíme doprava na obec Labská Stráň cca 3km. V obci odbočíme doprava dle informačních značek a po průjezdu na konec obce přijedeme na parkoviště před vyhlídkou.
Odtud kolem hotelu Belveder asi 100m na vyhlídku. Celá cesta z Hřenska je celkem zhruba 10 km a trvá asi 15 min.
Belveder je nejstarší vyhlídka Českého Švýcarska vybudovaná v letech 1701 - 11 Františkem Karlem Clary-Aldringenem. Terasa se nachází 130m nad hladinou Labe.
Vstup je zde volný. Na vyhlídce je umístěna informační tabule o skalních útvarech na protějším břehu.
Chtěl bych upozornit na méně známé leč zajímavé místo v blízkosti Lipenského jezera.
Tento skalní útvar se jmenuje Čertovo kopyto. Přístupný je z parkoviště u hráze jezera, kde je umístěna technická zajímavost v podobě oběžného kola turbíny dříve osazeného
v místní vodní elektrárně. Dále je zde umístěn informační panel o funkci a parametrech této vodní elektrárny. Ale zpět k Čertovu kopytu. Vydáme se po modré značce a
asi po 400 m lesním úvozem se dostaneme na rozcestí „U Poustevny“, kde si můžeme rozšířit vědomosti na informačním panelu. Z tohoto rozcestí vede značka k bývalé
poustevně vzdálené zhruba 300 m. Při pokračování z rozcestí po modré značce po 500 m dorazíme k Čertovu kopytu. Mimo zajímavost skalního útvaru je zde krásný
výhled na Lipenské jezero.