Petr Krejčí
Petr Krejčí
osobní stránky
Petr Krejčí

  Některé další

  výlety také na:

Na hrad

Děvičky (Dívčí hrady)    [ 2015 ]

  Děvičky, nebo také Dívčí hrady leží na severním okraji masívu Děvín, nejvyššího vrcholu Pavlovských vrchů na jižní Moravě.
  Jedná se o zříceninu gotického hradu, který vznikl počátkem 13. století. Hrad byl v královském držení a prvním purkrabím zde byl Štěpán z Medlova. Za třicetileté války byl obsazen Švédy a následně vydrancován a zapálen. Nejnutnější opravy zajistili Ditrichštejnové, ale v roce 1744 opět vyhořel. Na začátku 19. století byl definitivně opuštěn.
 

mapa

Hasištejn    [ 2013 ]

  Hrad se nalézá u vsi Místo, odbočkou doprava při cestě z Chomutova do Klášterce nad Ohří. Až k hradu lze dojet osobním automobilem a parkovat před vstupní branou do hradu.
  Zachovala se velká věž, která slouží jako rozhledna, dále zbytky dvou paláců a část hradeb.
 

mapa

Křivoklát    [ 2013 ]

  Křivoklát je jeden z nejstarších středověkých hradů českých knížat a králů. Za panování Přemysla Otakara II. vznikl rozsáhlý, velkolepý královský hrad, jenž byl výrazně přestavěn Václavem IV. a později velkoryse dobudován Vladislavem Jagellonským.
 

mapa

Velhartice    [ 2012 ]

  Hrad Velhartice založený na přelomu 13. a 14. století stojí nad levým břehem řeky Ostružná. Dominantou hradu je zřícenina gotického paláce nazývaného Rajský dům a naproti stojící věží zvanou Putna podle svého tvaru připomínající nádobu na vodu. Tyto části hradu jsou spojeny unikátním mostem tvořeným čtyřmi oblouky. Součástí hradu je i zámecké křídlo, bývalý pivovar a hospodářské objekty.
 

mapa

Buben    [ 2012 ]

  Buben je zřícenina hradu stojící nad soutokem řeky Mže a Plešnického potoka. První písemná zmínka je z roku 1349. Do současnosti se dochovaly zbytky hlavní brány, něco málo z první brány, větší části hradeb a zdí jádra hradu.
 

mapa

Kunětická hora    [ 2011 ]

  Hrad Kunětická hora byl vystavěn na počátku 15. století. Nachází se na stejnojmenné hoře ve výšce 307 m n. m. kousek od Pardubic. Do dnešních dnů se zachoval palác, vysoká kruhová věž, kaple sv. Kateřiny Sienské, dělostřelecký rondel a část hradeb.
  Na hradě je možné si pomocí Wi-Fi stáhnout do mobilního telefonu, nebo tabletu komentovaného průvodce.
 

mapa

Trosky    [ 2011 ]

  Koncem 14. století byla započata stavba tohoto hradu. Dnes zřícenina v oblasti CHKO Český ráj mezi Turnovem a Jičínem.
  Vnitřní hrad byl založen mezi dvěma čedičovými homolemi. Na nižší z nich nazývané Baba byla vybudována pětiboká věž a na druhé vyšší a štíhlejší jménem Panna věž obdélníková.
 

mapa

Frýdlant    [ 2011 ]

  Již počátkem 11. století zde ztála masivní věž zvaná Indica. Výstavba vlastního hradu však spadá až do první poloviny století 13.
  Komplex, který se skládá ze středověkého hradu, a renesančního zámku najdeme nad městem Frýdlant v severních Čechách. Hrad byl veřejnosti otevřen již v roce 1801 jako první hradní muzeum ve střední Evropě.
 

mapa

Sychrov    [ 2011 ]

  Zámek Sychrov je přibližně 6 km od Turnova ve stejnojmenné obci. Do třicetileté války zda stála tvrz v pozdně gotickém stylu. Na konci 17. století zde majitelé Sychrova Lamottové nechali vystavět barokní zámek. Následně byl dalšími majiteli přestavěn ve stylu pozdního klasicismu a románské gotiky.
 

mapa

Helfenburk    [ 2010 ]

  Hrad Helfenburk nalezneme přibližně na půli cesty mezi Litoměřicemi a Českou Lípou. Ve směru z Litoměřic v Úštěku odbočíme doprava na obec Ostré. Asi po 2km z hlavní křižovatky narazíme na parkoviště. Je to asi 200m před obcí. Odtud již musíme pěšky zprvu po červené značce po které můžeme pokračovat na zelenou a následně žlutou k hradu cca 3km, nebo cca po 600 metrech od parkoviště odbočit z červené přímo na žlutou.Druhá varianta je asi o kilometr kratší. Nazpět můžeme jít stejnou cestou, nebo pokračovat z hradu po žluté, a asi po 400 metrech odbočit na červenou která nás po přibližně 4 km přivede lesní cestou do obce Ostré a následně 200m po silnici k parkovišti.
  Tento hrad z poloviny 14. století vystavěli Berkové z Dubé. V roce 1375 se stává majetkem arcibiskupa Jana Očka z Vlašimi. Na konci 16. století je hrad opuštěn o po třicetiletou válku pustošen. Až v letech 1887 - 1880 hrad využívá Josef Schroll. Dnes je hrad majetkem města Úštěk.
  Jelikož na hradě lze zakoupit upomíkové předměty, ale ne občerstvení doporučuji si vzít něco na jídlo a pití s sebou. Po procházce jsme se ještě jeli podívat na druhou stranu od hlavní silnice z Litoměřic do České Lípy na rybník Chmelař, kde je možné se u stánků občerstvit, v autokempu ubytovat, nebo v rybníku vykoupat.
  Při návštěvě hradu jsme si užili krásné procházky okolní přírodou a vyhlídek na hrad z různých stran. Samotný hrad je také velice zajímavý a pohled z 30 metrů vysoké věže na okolí je skutečný zážitek.
   Vstupné je zde dobrovolné. Areál hradu je přístupný celoročně. Věž: celoročně, sobota 1000 - 2000; neděle 800 - 1400
 

mapa

Žleby (zámek)    [ 2010 ]

  Původně gotický hrad z doby před rokem 1289, který prošel velkým množstvím přestaveb. Hrad patřil pánům z Lichtenburku. Po zničení husity byl znovu postaven s renesančními a barokními úpravami. Romantickou podobu získal díky Karlu Vincenci Auerspergovi v letech 1849 - 68.
  Zámek Žleby se nachází připližně 10km od Čáslavi směrem na Ronov nad Doubravou ve stejnojmenné obci. Auto je možné zaparkovat na jednom ze dvou parkovišť přímo v obci těsně pod hradem. Ze vzdálenějšího parkoviště je na hrad cca 5min. chůze. Zhruba 5min. chůze od zámku je možné navštívit také ZOOpark.
 

mapa

Kokořín    [ 2010 ]

  Gotický hrad Kokořín byl vystavěn v první polovině 14 století na okraji panství pánů z Dubé. Od konce 16. století hrad nebyl obydlen a chátral až do 1911. Toho roku začala rekonstrukce hradu, která byla dokončena v roce 1918.
  Hrad Kokořín se nacházi uprostřed hlubokých lesů severně od stejnojmenné obce. V našem případě začínala cesta z Doksů u Máchova jezera směrem na Mladou Boleslav. Hned v první obci Oboře jsme odbočili doprava směren na Žďár, Nosálov, Lobeč, Mšeno, Ráj a Vojtěchov. Dále pak točitou silnicí podle informačních směrovek až na parkoviště pod hradem. Odtud pěšky zprvu asi 400 m po silnici a potom je možná kratší trasa po lesních schodech nebo delší po silnici asi 300 m k hradu.
 

mapa

Karlštejn    [ 2010 ]

  Karlštejn je mohutný kamenný gotický hrad, který stojí na vápencové skále 316 m n. m.. Skládá se z několika samostatně opevněných staveb.
  Hrad Karlštejn se nachází na levém břehu řeky Berounky, asi 16 km jihovýchodně od Berouna. Centrum stejnojmenné obce je vzdálené asi 1,5 km od hradu. Jedete-li autem, musíte jej odstavit už na centrálním parkovišti v obci (blíž hradu už jiné místo k zaparkování není). Od parkoviště je památka vzdálena asi 1,5 km.
 

mapa

Rabí    [ 2009 ]

  Hrad Rabí patří k nejpevnějším hradům v Čechách. Mimo prohlídkový okruh je zde možnost navštívit místní včelnici nebo konírnu.
  Hrad Rabí a stejnojmenná obec se nachází asi v polovině cesty mezi Sušicí a Horažďovicemi. Hrad je dostupný pohodlně autem až na parkoviště na náměstí asi 100 m pod hradem. Kromě velice zajímavé prohlídky exteriérů mne velmi zaujalo stínové představení ve sklepeních hradu.
 

mapa

Kašperk    [ 2009 ]

  V roce 1356 vydal příkaz ke zbudování hradu římský císař a český král Karel IV. Na počest panovníka byl hrad nazván Karlsberg. Hrad byl dokončen kolem roku 1360.
  Hrad Kašperk je dostupný autem po silnici z Kašperských Hor na Nezdice na Šumavě. Zaparkovat můžeme na parkovišti u samoty Žlíbek - České domky. Odtud již musíme jít pěšky zhruba 1,5 km po zpevněné lesní cestě až k hradu.
 

mapa

Bojnice (SK)    [ 2008 ]

  Hrad Bojnice patří k nejstarším a nejvýznamnějším památkám na Slovensku. Nachází se zhruba 90 km od našich hranic ve stejnojmenné obci asi 8 km od centra okresního města Prievidza. Autem lze dojet až na parkoviště přímo u hradu. První písemná zmínka o hradu se datuje do roku 1113 v listinách zoborského opatství. Původně byl hradem dřevěným. V průběhu 13. století byl postupně přebudovaný jako kamenný v majetku rodu Poznanovcov. V blízkosti hradu se nachází známá ZOO. Mimo krásné interiéry hradu a výhled z věže na Prievidzu musím vzpomenout na návštěvu ZOO a také možnosti zahrát si obří šachy na náměstí v Prievidzi. V době mé návštěvy bylo základní vstupné na hrad 150 Sk. Dnes je uváděno 5,7 euro. Prohlídka trvá přibližně 75 min..
 

mapa

Veveří    [ 2008 ]

  Hrad Veveří vznikal postupně během téměř osmisetleté historie. Hrad se tyčí západně od Brna nad Brněnskou přehradou. Přístupný je z Brna městskou hromadnou dopravou, autem, na kole po cyklostezce, nebo spojit návštěvu hradu s krásnou projížďkou lodí po přehradě a vystoupit přímo pod hradem. Původně malý lovecký hrádek moravských markrabat poprvé vzpomenut roku 1213. Jako kamenný hrad vzniká asi až před polovinou 13. století. Do dnešního rozsahu byl hrad rozšířen po polovině 14. století za vlády moravského markraběte Jana Jindřicha, který z Veveří učinil jedno ze svých hlavních sídel. Otevřeno je v dubnu a říjnu o víkendech a svátcích od 9:00 do 16:00 Od května do září denně mimo pondělí od 9:00 do 17:00 Vstupné pro dospělýma 50,-Kč a zlevněné 25.-Kč.
 

mapa

Kost    [ 2007 ]

  Hrad Kost je jeden z mála dochovaných středověkých hradů v Čechách. Hrad Kost se nachází uprostřed malebného Českého ráje. Podle dávné legendy dostal hrad jméno Kost, protože nebyl dobyt více než jednou, jelikož byl stejně tvrdý jako kost. Založení hradu se datuje do poloviny 14. století Benešem z Wartenberka, který nechal postavit dlouhý sál a věž jako obrannou pevnost.
 

mapa

Houska    [ 2007 ]

  Hrad Houska se nachází v malebné krajině Kokořínska od 13. století. Hrad založil Přemysl Otakar II. v letech 1270 - 1280. Byl vystavěn v lokalitě dřevěného později kamenného hradiště, které vévoda Slavibor založil pro svého syna Houseka. Jelikož byl hrad nesčetněkrát přestavován, dnes zde nacházíme všechny architektonické slohy a to již od pozdně románského.
 

mapa

Bezděz    [ 2007 ]

  Hrad Bezděz byl vystavěn v letech 1265 - 1278 v raně gotickém slohu. Hrad založil Přemysl Otakar II. stejně jako stejnojmenné město v podhradí. Byl postaven jako pevnost a reprezentativní sídlo krále, a proto zde nenajdeme žádná hospodářská stavení. Jelikož Přemysl Otakar II. padl v bitvě na Moravském poli roku 1278 hrad dlouho neobýval.
 

mapa

Sovinec    [ 2007 ]

  Tento hrad patří k významným památkám na severu Moravy. Byl založen roku 1318 bratry Pavlem a Vokem z rodu Hrutoviců. Hrad prošel dlouhým stavebním vývojem což vedlo k vzniku komplexu hradních budov a hradeb.
  Hrad se nachází na okraji Nízkého Jeseníku asi 35 km od Olomouce. Z Olomouce se můžeme vydat autem směrem na Šternberk, dále směrem na Uničov ale asi v polovině v obci Mladějovice odbočíme doprava na obce Komárov, Paseka a Sovinec. Na severním okraji obce pak nalézáme hrad.
 

mapa

 
 
Petr Krejčí
Copyright © 2048 Petr Krejčí